شهر خوب/ ارسلان زارع شنبه شب در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا که با حضور دکتر رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و نیز ارتباط تصویری فرمانداران شهرستان های استان برگزار شد؛ با تبریک فرارسیدن سالروز ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار و گرامیداشت یاد همه شهدای والامقام مدافع سلامت استان اظهار داشت: […]

شهر خوب/ ارسلان زارع شنبه شب در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا که با حضور دکتر رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و نیز ارتباط تصویری فرمانداران شهرستان های استان برگزار شد؛ با تبریک فرارسیدن سالروز ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار و گرامیداشت یاد همه شهدای والامقام مدافع سلامت استان اظهار داشت: همواره به‌ویژه طی ۱۰ ماه اخیر، شاهد عالی‌ترین شکل ایثار از جامعه فداکار پرستاری بوده ایم که این موهبت؛ جز تجلی عشق، اعتقاد، ایمان، تعهد و خلوص نیت نیست.

وی افزود: معتقدم الگویی که از پرستاران فداکار در اذهان همه ملت ایران ماندگار شده؛ نمونه بی‌بدیلی از وظیفه‌شناسی است که علاوه بر یادآوری فداکاری‌های مثال‌زدنی دوران پر افتخار دفاع مقدس، امروز در جامعه ما ماندگار شده و همه ملت ایران، کادر فداکار درمان بویژه پرستاران را اسوه هایی ناب می دانند.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: گیلان از نخستین استان‌هایی بود که از اوایل اسفندماه سال گذشته درگیر ویروس منحوسکرونا شد اما با مدیریت منسجم و تلاش‌های صورت گرفته در سایه اتحاد و انسجام همه نهادها و دستگاه های اجرایی از جمله شورای تامین، دستگاه قضایی، انتظامی، سربازان گمنام امام زمان(عج)، فرمانداران، صدا و سیما، اقشار، اصناف، ارتش، نیروهای زمینی و دریایی، دانشگاه ها، آموزش و پرورش، رسانه ها، شرکت های دانش بنیان و واحدهای تولیدی و نیز همکاری مردم، توانستیم بر دشواری‌ها غلبه کنیم که از جمله نمونه این موفقیت‌ها، اجرای مطلوب طرح ملی بسیج همگانی مقابله با کرونا بود.

وی با بیان اینکه طرح محله‌محور موسوم به شهید قاسم سلیمانی تاکنون روند خوبی را در گیلان دارد، گفت: انتظار دارم که اجرای این طرح با جدیت ادامه داشته باشد تا بتوان به اهداف مدنظر از اجرای این طرح، دست یافت ضمن آنکه لازم است در اجرای این طرح نسبت به پایش سلامت سالمندان و حفاظت از آنان توجه ویژه ای شود .

دکتر زارع افزود: به‌تصریح یادآور می‌شوم که موفقیت‌های به‌دست آمده؛ جز با حمایت و همکاری‌های مردم میسر نبود و آحاد جامعه فهیم گیلان، در ایامی همچون نوروز، سیزدهمین روز فروردین، مناسک مذهبی و دیگر آیین‌های ملی، با درک موقعیت خطیر پیش آمده، نهایت اهتمام برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی را انجام دادند.

وی یادآور شد: با تلاش مضاعف خدمتگزاران، همدلی و همکاری مردم موجب شد پس از کنترل اوج بیماری در اسفندماه سال گذشته ، همواره به لحاظ تعداد بستری و فوتی ها از میانگین کشوری پایین تر باشیم.

استاندار گیلان به فرمانداران تاکید کرد که در جهت جلوگیری از شکل گیری موج جدیدی از بیماری ، بصورت مستمر رعایت پروتکل های بهداشتی را به اقشار مختلف جامعه متذکر شوند.

وی بیان داشت: اطمینان دارم در زمان کنونی نیز که همچون همیشه نیازمند استمرار این همکاری‌ها هستیم؛ بویژه با توجه به در پیش بودن شب یلدا، مردم همواره از شکل‌گیری اجتماعات انسانی و دورهمی های خانوادگی پرهیز می کنند و این رفتار، حمایت و قدردانی عملی از پرستاران و البته حفظ سلامت بزرگان خانواده هاست.

وی با بیان اینکه در جلسه امروز ستاد ملی مدیریت کرونا به ریاست رئیس جمهوری؛ اعلام شد که هیچ شهری در کشور، در وضعیت قرمز کرونایی قرار ندارد ، اظهار داشت: این درحالیست که پیشتر، چهار شهرستان گیلان در وضعیت قرمز یا خیلی پرخطر بودند که این امر، علاوه بر آنکه مسرت بخش است؛ به یقین؛ نتیجه همت و همکاری خوب مردم می‌باشد.

دکتر زارع ادامه داد: در جلسه های مختلف ستاد استانی مدیریت کرونا تصریح کرده‌ام که این وضعیت، پایدار و دائمی نیست و عادی‌انگاری و کم‌توجهی به مقررات بهداشتی، به‌طور قطع موجب تکرار شرایط دشوار گذشته می شود بر این مبنا انتظار داریم همه شهروندان و هم استانی ها، همچنان استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و توجه به دستورالعمل های بهداشتی را مدنظر داشته باشند.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: ماه ها و ایام اخیر به ما نشان داد که برای مقابله با کرونا، باید سبک جدیدی از زندگی را برگزینیم و پیوسته به رسانه ها و کمیته فضای مجازی، تأکید کرده ام که برای تبیین و ترویج این سبک زندگی و الزامات کرونایی، برنامه ریزی کرده و تولید محتوا داشته باشند.

وی به رسانه ها تأکید کرد همانگونه که طی روزهای گذشته شاهد نقش آفرینی بویژه در فضای مجازی برای پرهیز مردم به برپایی دورهمی های خانوادگی به بهانه شب یلدا بوده ایم، این تولیدات رسانه ای استمرار داشته باشد.

به گفته دکتر زارع؛ مراقبت از افراد سالمند و آسیب پذیر، یکی از مهمترین اصل ها در منظومه الزامات کرونایی و پروتکل هاست که لازم است همه آحاد جامعه، به آن توجه داشته باشند و رسانه ها نیز به‌درستی، خطرات شکل‌گیری اجتماعات انسانی هم برای بزرگترهای خانواده و هم برای جامعه را تبیین کنند.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به محدودیت های اعلام شده برای امشب و روز آینده از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا ، بر لزوم توجه به قوانین وضع شده از سوی اصناف ، بازاریان  و اقشار مختلف مردم تاکید کرد.

وی با بیان اینکه گیلان به لحاظ زیرساخت های حوزه درمان از میانگین کشوری پایین تر است ، یکی از شاخصه های سنجش این امر را نسبت تخت های بیمارستانی به جمعیت خواند و گفت: با وجود تجهیز بیمارستان های استان طی ۹ ماه اخیر، همچنان با کمبود امکانات و تجهیزات روبرو هستیم.

 استاندار گیلان کمبود نیروی انسانی، کمبود ساختمان های خانه بهداشت در استان را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت که در صورت فراهم شدن شرایط لازم ، این امکان وجود دارد که تا پایان دولت دوازدهم نسبت به تکمیل پروژه ها اقدام شود.