شهر خوب / رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: برای کاهش خسارت ناشی از سرما و یخبندان تنه نهال ها باید با کاه و کلش، فوم و یا گونی بسته شود ضمن اینکه برای نهال های جوان “یک تا سه ساله” در شب های یخبندان باید از پوشش پلاستیکی برای تاج درخت استفاده شود.   مسعود […]

شهر خوب / رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: برای کاهش خسارت ناشی از سرما و یخبندان تنه نهال ها باید با کاه و کلش، فوم و یا گونی بسته شود ضمن اینکه برای نهال های جوان “یک تا سه ساله” در شب های یخبندان باید از پوشش پلاستیکی برای تاج درخت استفاده شود.

 

مسعود الماسی اظهار داشت: به منظور جلوگیری از ترک خوردگی تنه درختان ، سفیدکردن تنه درختان از محل طوقه با دوغاب آهک “چهار کیلوگرم در یک بشکه ۲۰۰ لیتری”یا کائولین دو درصد توصیه می شود.

 

وی با بیان اینکه به منظور جلوگیری از شکستن سرشاخه ها باید نسبت به نصب قیم های نگهدارنده اقدام شود ، خاطر نشان کرد: در صورت بروز سرما و پیش بینی یخبندان در شب، نسبت به سوزاندن چوب، خاک، اره و لاستیک در خارج از باغ و در جهت وزش باد به سمت باغ اقدام شود.

 

الماسی افزود: در صورتی که سنگینی برف خطر شکستن شاخه ها را به همراه نداشته باشد با توجه به نقش حفاظتی آن برای درختان در مقابل یخبندان، برف موجود روی درختان بر روی شاخه ها نگه داشته شود.

 

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان اضافه کرد: محکم کردن پایه ها و سیم مهار برای جلوگیری از خم شدن پایه ها و شکستگی درختان کیوی “ناشی از نشست برف” ضروری است.

 

وی با بیان اینکه آبیاری درختان ۴۸ ساعت قبل از بروز یخبندان به مقاومت گیاه در مقابل سرما کمک می کند، گفت: در صورت وجود امکانات در باغ، آبیاری بارانی موجب کاهش اثر سرما در تاج درختان خواهد شد ضمن اینکه وجود علف های هرز در ردیف های بین درختان باعث کاهش اثر سرمای ناشی از یخبندان بر درختان می شود.

 

وی خاطر نشان کرد: در نهالستان هایی که نسبت به تولید نهال های گلدانی مرکبات “دارای قابلیت جابجایی” در فضای آزاد اقدام شده ، می توان نهال ها را به صورت خوابیده روی زمین قرار داد تا زیر برف مدفون و تا زمان ذوب شدن برف در همان حالت باقی بماند.

 

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان اظهار داشت: تنظیم دما و تامین گرمایشی سالن های تولید قارچ، گلخانه ها و تامین سوخت جایگزین مورد توجه قرار گیرد ضمن اینکه گلخانه داران برای برف روبی از سقف سازه های گلخانه های خود آماده باش باشند.

 

هواشناسی استان گیلان بارش برف را طی امشب و فردا در مناطق جلگه ای و ارتفاعات پیش بینی کرده است.