شهر خوب / مسعود امیربنده ای  با اشاره به اینکه توزیع این بذر گواهی  شده از یک هفته قبل آغاز و همچنان ادامه دارد افزود: برای هر هکتار از اراضی زیر کشت برنج این منطقه ۵۰ کیلو گرم بذر اصلاح شده هاشمی به قیمت هر کیلو ۱۷۰۰۰ ریال تعلق می گیرد. وی طول دوره رشد […]

شهر خوب / مسعود امیربنده ای  با اشاره به اینکه توزیع این بذر گواهی  شده از یک هفته قبل آغاز و همچنان ادامه دارد افزود: برای هر هکتار از اراضی زیر کشت برنج این منطقه ۵۰ کیلو گرم بذر اصلاح شده هاشمی به قیمت هر کیلو ۱۷۰۰۰ ریال تعلق می گیرد.

وی طول دوره رشد ، مقاومت در مقابل آفات و بیماری ها را از ویژگی های این بذر گواهی شده عنوان و خاطرنشان کرد: تلاش می شود تا با توزیع این بذر ، کیفیت اصلی رقم برنج هاشمی در شهرستان حفظ شود.

امیربنده ای در ادامه سطح زیر کشت اراضی برنج منطقه را ۲۳ هزار و ۵۷۰ هکتار اعلام و یادآوری کرد : تاکنون طرح تجهیز و نوسازی اراضی در بیش از  ۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی منطقه به انجام رسیده است.

به گفته وی تا پایان امسال این طرح در ۴۱۰ هکتار از اراضی منطقه عملیاتی می شود ، ضمن آنکه حدود ۱۸ هزار هکتار از اراضی شهرستان قابلیت اجرای این طرح را دارند.

مدیریت جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه توسعه مکانیزاسیون برنج،بهبود آبرسانی به مزارع ، دسترسی آسانتر به مزارع  ، کاهش هزینه های تولید ، جلوگیری از هدر رفت آب ، ایجاد جاده های بین مزارع  را از اهداف اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی دانست و یادآور شد: شخم زمستانه نیز در اراضی شهرستان از سوی کشاورزان در حال انجام است .

امیربنده ای با بیان اینکه تاکنون شخم زمستانه در ۴۵ درصد اراضی منطقه انجام شده اظهار داشت:  صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی ، از بین بردن آفت ها و علف های هرز ،غنی سازی و آماده سازی زمین های زیر کشت برنج ، حاصلخیزی خاک از جمله اهدف شخم زمستانه است که تا زمان کشت برنج در فصل زراعی جدید ( اواخر فروردین ماه سال آینده ) در زمین های کشاورزی منطقه ادامه می یابد.

هاشمی ، علی کاظمی ، حسن سرا ، دم زرد و دم سیاه از مهمترین ارقام محصول برنج شهرستان آستانه اشرفیه به شمار می روند .

بطور میانگین سالانه در هر هکتار اراضی زیر کشت این شهرستان حدود ۴ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم شلتوک حاصل و از این میزان ۶۰ درصد به برنج سفید تبدیل می‌شود.